כל מה שרציתם לדעת על חקירות פליליות

תוכן עניינים

אם אדם פרטי, ארגון או גוף כלשהו חשים שמבוצע פשע כלשהו נגדם או שהם נפלו קורבן לפשע והם רוצים להגיע למשטרה כאשר יש להם מידע והוכחות לביצוע הפשע נגדם, הם יכולים לבחור בשירות של חוקר פרטי פלילי אשר יברר האם אכן יש חשדות שמורות על קיומה של עבירה פלילית. לחוקרים פרטיים העוסקים בתחום חקירות פליליות, יש את הכלים ואת הכישורים להגיע לחקר של האמת באמצעות ביצוע חקירה יסודית ומקצועית של עבירת פליליות. המטרה של החקירה המדוברת תהיה לחשוף את העבירה, את מבצע או מבצעי העבירה וכן לאסוף את הראיות שיכולות לבסס את אשמת החשוד או החשודים בביצוע עבירה זאת.

חקירות פליליות

חקירה פלילית פרטית- במה מדובר?

חקירות פליליות מתבצעות במדינת ישראל על ידי אחת מהרשויות שמוגדרות בחוק כרשות חוקרות. על פי רוב, חקירות פליליות יתבצעו על ידי משטרת ישראל, אך הן יכולות להתבצע גם על ידי רשות המיסים או הרשות לניירות ערך. במסגרת חקירה זאת, יוקם צוות חקירה מיוחד שהתפקיד שלו יהיה לחשוף את המציאות ולברר האם בוצעה עבירה פלילית, על ידי מי היא בוצעה וכמובן, לחשוף את אותה עבירה ולבסס ראיות המעידות על ביצוע העבירה על ידי חשוד כזה או אחר. מי שתפתח את החקירה הפלילית תהיה הרשות החוקרת וזאת לאחר תלונה של אדם או של עד שנחשף לביצוע העבירה או בהתבסס על ידע שהגיע לידי המשטרה.

כאשר חקירה שיש לה את כל המאפיינים הללו מתבצעת על ידי חוקר פרטי פלילי או על ידי גוף חוקר ממלכתי, היא תיקרא חקירה פלילית פרטית.

חשוב לדעת כי משטרת ישראל לא תמיד ממהרת לפתוח בחקירות הללו ולפעמים תלונות שמוגשות נסגרות עוד טרם החקירה כי אין מספיק ראיות בכדי להניע צוות של חקירה לבצע פעולה.

האם יש הרבה חקירות פליליות פרטיות בישראל?

ניתן לומר כי יש לא מעט חקירות פליליות פרטיות בישראל הנחוצות בשל מקרים שונים כגון:

כאמור, משטרת ישראל לא ממהרת לפתוח בחקירות פליליות ולא פעם תלונה תיסגר בשל העובדה שאין מספיק ראיות בכדי להניע צוות חקירה לפעולה.  במקרה זה, ייתכן כי האדם שהגיע את התלונה, ישכור את שירותיו של חוקר פרטי פלילי העוסק בחקירות הללו, על מנת שהוא יאסוף את כל הראיות הרלוונטיות, שבהתאם אליהן המשטרה כן תבחר לפתוח חקירה משלה.

סיבה נוספת היא שישנם ארגונים או אנשים פרטיים שאינם מעוניינים להכניס את המשטרה לארגון שלהם או לחייהם הפרטיים שכן, בארגון ישנן שיטות עבודה לא חוקיות שהם חוששים לחשוף או שהם פשוט חוששים מחיטוט של המשטרה שיכול לגלות דברים עליהם ולכן, הם מעדיפים שמי שיבצע את החקירה יהיה חוקר פרטי פלילי שאין לו נגיעה לגוף חוקר מטעם המדינה.

ישנם מקרים שבהם בני משפחה אשר חושדים בהתנהגות של בני משפחה אחרים, בוחרים בחקירה פלילית, על מנת לברר האם החשד מוצדק וכן לסייע במיגור ההתנהגות של בן המשפחה שמבצע עבירה פלילית בלי לחשוף אותו לרשויות החוק.

ישנם ארגונים שבהם ראשי ארגון חוששים מהתנהגות פלילית של אחד מחברי הארגון והם מעדיפים לקיים חקירה פלילית פרטית בשל אופי המידע שאליו החוקרים יכולים להיחשף, בין אם מדובר על מידע סודי, בין אם מדובר על מידע מסחרי ובין אם מדובר על מידע רגיש שראשי הארגון אינם רוצים להוציא אותו לאור.

עוד סיבה לקיום חקירות פליליות פרטיות יכולה להיות חשש לפגיעה במוניטין. ישנם אנשים פרטיים או ארגונים אשר יודעים כי פנייה למשטרה לצורך ביצוע חקירה פלילית זה דבר שיכול לפגוע במוניטין של הארגון או שלהם וכן בשל חשש שהדבר יפורסם בתקשורת.

סיבה נוספת לביצוע החקירות הפרטיות הללו יכולה להיות חשש שעובדי ארגון כלשהו יפגעו. אם תתנהל חקירה חשופה של משטרה בתוך ארגון, העובדים יכולים לחשוש מהמצב ועוברי העבירה יכולים להספיק לטשטש ראיות. לכן, הבחירה לערוך חקירה פלילית פרטית ושקטה, יכולה להפיק יותר עבור הארגון.

עוד סיבה היא בחירה של קהילה סגורה בחוקר פרטי שיחשוף עוולה כלשהי שאחד מבני הקהילה מבצע. כך לדוגמא: קהילות סגורות חרדיות אשר חושדות כי יש עבריין מין ביניהם שפוגע בחברי הקהילה, אך אינן מעוניינות לחשוף את המידע כלפי חוץ, יבחרו בשירות חקירה פלילית פרטית שתגלה האם אכן יש עבריין מין בקרב חברי הקהילה ובמידה והחקירה תגלה זאת, אותו אחד ינודה ויורחק מהקהילה.

סיבה נוספת היא שלא פעם המשטרה לא משקיעה מספיק משאבים בחקירה של פריצות ולכן, במקרה שבו הבית הפרטי של אדם כלשהו נפרץ ונגנב לו רכוש יקר הן מבחינה כספית והן מבחינה סנטימנטלית והמשטרה לא עושה מספיק בכדי למצוא את העבריין, הרי שהוא יכול לבחור בשירות חקירה פרטית שתגלה מי הפורץ.

אין זה סוד שהמשטרה לא משקיעה משאבים מספיקים בחקירת פריצות. במקרים בהם נפרץ הבית או העסק ונגנב רכוש העל ערך (רגשי, רוחני או ממשי), פונים קורבנות הגניבה לחוקר פרטי

ישנם עוד מקרים רבים שבגינם אפשר לפנות לחוקר פרטי לצורך חקירה פרטית פלילית ולכן, בכל מקרה שבו עולה צורך שכזה, יש לבחור חוקר פרטי מקצועי ומנוסה אשר יודע כיצד לבצע את החקירות הללו בצורה הטובה ביותר ויש לו רישיון לעסוק בתחום חקירות פרטיות, על מנת שכל הוכחה שיביא, תהיה קבילה גם בבית משפט.

איך יעזור לכם חוקר פרטי פלילי בחקירה פלילית?

קודם כל, חשוב לדעת שחוקרים פרטיים המנהלים חקירה פלילית יבטיחו לכם כמה דברים: ראשית כל, הם יבטיחו להביא את הראיות הנדרשות לכם וזאת בהתאם לביצוע מעקבים, השגת וידויים מוקלטים, סרטונים, עדויות, תמונות ועוד. לא פעם הם גם יבצעו חקירת זירת פשע.

שנית, הם יאפשרו לאתר זהויות תוקפים ולבצע בדיקות אבטחה ופריצות.

הם ימצאו ראיות חדשות שיכולות לפתוח תיק מחדש. יבצעו חקירות מעורבים, ישיגו ראיות תומכות ועוד.

חשוב להבין שהעולם שאנחנו חיים בו איננו שחור ולבן ויש לא מעט מקרים שטרם יכולים להיחשב פליליים ובנסיבות הללו, יש צורך בחוקר פרטי לפחות לתחילת תהליך. כלומר, בכדי לזהות האם אכן מדובר בפשע פלילי וכן בכדי לאסוף מספיק הוכחות וראיות שיאפשרו לפתוח תיק במשטרה ולהגיע להכרעה מול בית המשפט כמה שיותר מהר.

זיכוי מעבירה פלילית באמצעות חוקר פרטי

מהצד השני, ישנם מקרים שבהם אנשים נקלעים למצב שבו הם עומדים תחת חקירה ואיום פלילי והם חשים כי התיק שלהם לא מטופל בצורה מספיק רצינית על ידי המשטרה ויש חשש שיפלילו אותם על אף שלא ביצעו את העבירה. כך לדוגמא: בתיקים של עבריינות מין הנוגעים לאונס ולהטרדות מיניות, ישנן לא מעט תלונות שווא, שלא תמיד האדם שעליו התלוננו אכן יצא זכאי, בשל העדר טיפול ראוי או מציאת הוכחות המעידות כי הוא חף מפשע. במקרה הזה, הוא יכול לבחור בשירותיו של חוקר פרטי פלילי, שיאסוף באמצעות שיטות העבודה שלו ראיות המעידות כי האדם איננו אשם וכי התלונה היא תלונת שווא. כמובן שיש לבחור מראש חוקר פרטי אשר עובד בצורה חוקית ובעל רישיון חוקר פרטי בתוקף, אשר כל הוכחה שהוא יביא תהיה קבילה בבית המשפט.

שתפו את המאמר: