חקירות במגזר החרדי

תוכן עניינים

המגזר החרדי הוא בעל אופי מאוד ייחודי. מדובר על מגזר שלרוב יהיה מכונס ומבודל בתוך עצמו, פועל לפי קודים נוקשים ביותר, חי בקהילות, שומר את כל הכביסה המלוכלכת בפנים ועוד. כמה פעמים שמעתם על מקרים של פגיעות מיניות בחברה החרדית אשר הושתקו או טופלו בתוך הקהילה, מבלי לפנות למשטרה? מדובר על קהילות סגורות מאוד שקשה לחדור אליהן. יחד עם זאת חשוב להבין שהחוזקות של מגזר זה שבאות לידי ביטוי במעשי חסד רבים בתוך הקהילה, בהגנה על חברי הקהילה ועוד, יכולים ליצור עוולות רבות.

חקירות במגזר החרדי

דווקא בשל הסגירות של החברה החרדית, נפוצים תרחישים של השתקת מקרים חמורים וקבלת מידע על מקרים כאלה של גורם חיצוני כלשהו עלולה להיות דבר מורכב וקשה. חקירות במגזר החרדי המתבצעות על ידי חוקר פרטי הן דבר שלא פעם יש צורך בו. יחד עם זאת, חוקר פרטי עם ניסיון שמנהל חקירה כזאת חייב להיות בעל היכרות עמוקה עם המגזר המדובר וזאת בכדי שהוא יצליח לבצע את החקירה בלי שיעלו עליו. במאמר הבא תקבלו את כל המידע אודות חקירות במגזר החרדי, מתי יש צורך בהם, כיצד מבצעים אותן בצורה נכונה ועוד.

מה חשוב לדעת על העולם החרדי?

הציבור החרדי מהווה כיום כ16 אחוזים מהאוכלוסייה של מדינת ישראל. הציבור מחולק לזרמים ולחסידיות שונות ומה שמשותף לכל הציבור החרדי הוא ההקפדה האדוקה שלהם על תורה ומצוות. הם מקפידים על ההלכה הדתית המחמיר ביותר ולרוב יהיה להם קשה מאוד להתמודד עם חילוניות וכל מה שהיא מביאה איתה. תמצאו את החרדים חיים בשכונות שמיועדות להם, בערים שניתן למצוא ריכוז גבוה של אוכלוסייה זאת, בבנייני מגורים שכולם בהם חרדים ועוד. בציבור החרדי גיל הנישואין יהיה מאוד צעיר באופן יחסי ויהיו להם מוסדות חינוך משלהם. כמובן שישנם זרמים שגם יתנגדו לציונות והדבר ירחיק אותם ממוסדות המשפט והאכיפה. לא פעם יתבצעו פשעים ועבירות במגזר המדובר אשר יושתקו כאשר המטרה היא להגן על הקהילה מפני חדירת זרים אלה.

סוגי חקירות במגזר החרדי

חוקר פרטי במגזר החרדי לרוב יבצע חקירות אישיות ופחות עסקיות. לעיתים הורים שמצויים בשלבי שידוך שונים לילדיהם יבחרו בשירותיו בכדי שיאסוף נתונים על בחור או בחורה פוטנציאלים לשידוכים וזאת בכדי לוודא שהם מתאימים וראויים לילד שלהם ולא יסכנו אותו באופן כלשהו. לעיתים מוסדות חינוכיים יבחרו בשירות חקירות פרטיות על מנת לוודא האם לתלמידים במוסד יש טלוויזיה או מכשירים דיגיטליים שונים שמבחינתם הם הרע בהתגלמותו ולעיתים החקירות יתנהלו בתוך הציבור החרדי, אך מי שיבחר בשירות החקירות הללו הוא אדם או גוף כלשהו ולעיתים אפילו המדינה, כאשר המטרה היא לחקור עבירות פליליות כלשהן כגון: עבירות פדופיליה, עבירות אלימות במשפחה, עבירות מיניות ועוד.

סוגי חקירות שאנחנו עושים:

למה חקירות במגזר החרדי הן חקירות מורכבות?

אם אתם צריכים להשיג ראיות, מידע או כל פרט חשוב אחר בציבור החרדי, חשוב שתדעו שאתם ככל הנראה תהיו חייבים להיעזר בשירותיו של חוקר פרטי שיודע כיצד לנהל חקירות במגזר החרדי. המגזר החרדי כאמור לא מקבל יפה אנשים שנראים להם חשודים ובעיקר אנשים שמגיעים לרחרח סביב מה שקורה אצלם בקהילה. לכן, לרוב החקירות הללו יתנהלו על ידי מעקב והסוואה של החוקר הפרטי ואין לבחור עבור ביצוע חקירה שכזאת כל חוקר פרטי באשר הוא, אלא חייבים לבחור באחד שמכיר היטב את העולם החרדי ושיש לו ניסיון בניהול חקירות בעולם זה.

מעבר לכך, חשוב להבין כי המגזר החרדי מתנהל במוסכמות חברתיות שונות, כאשר גורם חיצוני כלשהו ירצה לחשוף מידע שמתרחש בתוך הקהילה, אך מדובר על דבר מאוד קשה ומורכב וזאת בשל כמה סיבות:

ראשית כל,  אנחנו חיים בעולם שבו הכל מצוי ברשתות החברתיות באינטרנט. שם ניתן למצוא אנשים, לאתר גורמים רלוונטיים ועוד, בצורה מאוד קלה, פשוטה ונוחה. יחד עם זאת, חשוב מאוד לזכור כי בציבור החרדי אין אינטרנט ולכן, החקירות שנערכות חייבות להתבסס על פחות טכנולוגיה ויותר עבודת רגליים.

מעבר לכך, הציבור החרדי נרתע מאוד מלהפיץ מידע, לדבר ועוד וזאת בכדי שלא לפגוע במשפחה שלמה או בכדי שלא לסכן את שלמות הקהילה ולכן, יהיה קשה מאוד עד בלתי אפשרי למצוא אנשים שישתפו פעולה וידברו.

מעבר לכך, הקהילה החרדית היא קהילה מלוכדת, דבר שלכאורה אמורה להיות מאוד טוב. אך אם מתנהלת חקירה כלשהי נגד מישהו בקהילה, לרוב לא יהיה שיתוף פעולה וכן, יורגש באופן מידי אם מישהו חיצוני ינסה להיכנס לקהילה, כך שחוקר פרטי לא יוכל להשתלב בצורה קלה בקהילה חרדית סגורה בכדי לחשוף מידע.

מי שלא מגיע מהעולם החרדי לרוב יתקשה מאוד להיטמע בחברה זאת ולהשיג מידע. חשוב להכיר היטב את הציבור המדובר טרם מתחילים לבצע בו חקירה ולכן עבודה מקדימה של חוקר פרטי היא קריטית בחקירות הללו.

מהי הציפיה מחוקר פרטי מקצועי בחקירות במגזר החרדי?

על אף שיש כאמור לא מעט מגבלות בחקירות במגזר החרדי, עדיין חוקרים פרטיים טובים ידעו כיצד להתנהל בצורה יעילה גם באזורים הללו. אותם חוקרים ידעו כיצד לבנות תוכנית, ילמדו את המקרה בצורה עמוקה וישתמשו בכלים ובעזרים נוספים שיסייעו לכל חוקר להשיג את המידע שהוא צריך להביא לצורך החקירה. חקירות במגזר החרדי לעיתים ידרשו יותר זמן מחקירות רגילות וזאת בשל הצורך של החוקר ליצור הסוואה מצוינת ולבנות אמון של הסובבים אותו בו על מנת שיחשפו מידע חשוב לחקירה.

החקירות הללו לרוב יסתמכו על מידע ממקור ראשון כגון: בני משפחה, מעורבים ועדים. לעיתים יהיה צורך לאסוף מסמכים ולבצע מעקבים.

לצורך ביצוע חקירה פרטית במגזר החרדי, יש לבחור חוקר פרטי מקצועי, מנוסה ומיומן בביצוע חקירות ספציפיות מהסוג המדובר.

שתפו את המאמר: