הקלטות סתר

תוכן עניינים

הקלטות סתר הן הקלטות אודיו או וידיאו אשר מתבצעות ללא ידיעתו או הסכמתו של האדם המוקלט. ההקלטות הללו משמשות לא פעם בכדי לאסוף ראיות במצבים שונים לרבות: סכסוכים משפטיים, חקירות במקום העבודה, סכסוכים אישיים ועוד. הקלטות סתר והאזנות סתר ניתן לבצע במגוון מכשירים שונים לרבות: מכשירי טלפון סלולרי חכמים, מצלמות נסתרות ציוד הקלטה ועוד.

הקלטות סתר

אם אתם שואלים את עצמכם לגבי האם מותר להקליט שיחה ללא ידיעת המוקלט, חשוב שתדעו שהחוקיות של הקלטות סתר משתנה באופן משמעותי בהתאם לתחום השיפוט. ישנם מקומות שבהם חוקי להקליט שיחה אם לפחות צד אחד מעורב היה מודע להקלטה והדבר ידוע כהסכמה של צד אחד. עם זאת, בתחומי שיפוט אחרים יש צורך שכל הצדדים יהיו מודעים ויסכימו להקלטה, מצב המכונה הסכמה של הצדדים. הפרת החוקים הללו עלולה לגרום לתוצאות משפטיות חמורות לרבות הטלת קנסות ומאסר.

מעבר לשיקולים המשפטיים הנוגעים לתחום הקלטות סתר, יש את השיקול האתי אשר נוגע לתחום הקלטות סתר והאזנות סתר. הקלטת מישהו ללא ידיעתו עלולה להיחשב כפגיעה בפרטיות וכן עלולה לפגוע ביחסים אתו ובאמון ולכן, חשוב מאוד להבין את ההשלכות המשפטיות וההשלכות האתיות של הקלטות סתר והאזנות סתר לפני שמשתמשים בהן.

חוק האזנת סתר- במה מדובר?

בישראל נחקק בשנת 1979 חוק האזנת סתר ובשנת 1991 הוא עבר תיקון נרחב וזאת בשל חוק יסוד כבוד האדם וחירותו. החוק קובע כי ניתן להאזין לתדרי רדיו חובבניים וכן ניתן להאזין באקראי לשיחה שמתקיימת באזור ציבורי וזאת בתנאי שההאזנה מתבצעת בתום לב,

בהתאם לחוק, כל אדם רשאי להקליט שיחה כל עוד התקבלה הסכמה על כך מאחד הצדדים אשר שותף לשיחה. כלומר, השיחה יכולה להיות מוקלטת בצורה חוקית על ידי אחד המשתתפים, גם אם הצד השני לא מודע להקלטה. סייג לכך הוא הוא הקלטה או האזנה שמטרתם היא לגרום נזק, לבצע עבירה או גילוי בין בני זוג שלא לצורך הליך משפטי.

מהו העונש על האזנות סתר שמתבצעות בצורה לא חוקית

אנו חיים בעידן שבו קל מאוד לבצע הקלטות סתר. ישנם אמצעים דיגיטליים רבים המאפשרים לבצע הקלטות סתר והאזנות סתר. כיוון שהאזנה עלולה לפגוע בפרטיות של האדם, חשוב מאוד להבין מה החוק אומר על הנושא המדובר וכמובן שכדאי להתייעץ עם חוקר פרטי בנוגע לשאלה: האם מותר להקליט שיחה ללא ידיעת המוקלט? וזאת בכדי להבין מתי הקלטות סתר חוקיות ומתי אינן חוקיות וכן באיזה מקרה אפשר לקבל עונש על הקלטות או האזנות סתר ומהו העונש הצפוי על כך.

בהתאם לחוק, הקלטת סתר או האזנת סתר אשר מתבצעת בניגוד אליו עלולה להוביל את האדם שביצע את העבירה לכמה שנות מאסר בפועל. מעבר לכך, החוק אומר כי במידה והתבצעה פעילות לא תקינה כלשהי הנוגעת להקלטת סתר או האזנת סתר על ידי חוקר פרטי, הדבר עלול להוביל לשלילת הרישיון שלו. לכן, חוקרים פרטיים מוסמכים מודעים היטב לחוק בעניין הקלטות סתר והאזנות סתר ואם הם משתמשים בכלי המדובר במסגרת חקירה שהם מבצעים, הם עושים זאת בהתאם לחור בלבד. חשוב לדעת כי האזנת סתר לעורכי דין, פסיכולוגים, רופאים, עובדים סוציאליים ורבנים אסורה למעט מקרים חריגים. כמו כן, חשוב לדעת כי האזנת סתר או הקלטת סתר המתבצעת מבלי שהמקליט יהיה חלק בשיחה או בלי שהשותפים ידעו על ההקלטה היא אסורה בהחלט אלא אם יש צו משפטי שמאשר את ביצוע הקלטה. הקלטה שכזאת ללא צו משפטי היא עבירה פלילית לכל דבר. ככלל, לא כדאי לבצע הקלטות סתר ללא ידיעת החוק ואם רוצים להשתמש בהאזנות סתר או הקלטות סתר, יש לעשות זאת בצורה חוקית ולכן, כדאי מאוד לבחור בשירותיו של חוקר פרטי מקצועי ומנוסה שמבין היטב את כל הנושא ואת כל הגדרות והגבלות החוק ופועל בהתאם.

קראו עוד: בדיקת האזנה

האזנות סתר על ידי חוקר פרטי

בכל חקירה שמבצע חוקר פרטי מטרתו היא לאסוף מידע באמצעות שיטות שונות. החוקר הפרטי ישתמש בביצוע מעקבים, יחקור אנשים שקשורים לנושא החקירה ויפעל בדרכים נוספות, כאשר כל הדרכים יהיו בהתאם לחוק. במידה והחוקר לא יבצע את עבודתו בהתאם לחוק הוא עשוי לחשוף את עצמו להשלכות פליליות וכמובן שהראיות שהוא יביא בתהליך החקירה גם לא יהיו קבילות לשימוש במשפט. יחד עם זאת, חוקר פרטי יכול להקליט שיחות שהוא שותף להן. כלומר, הוא יכול להקליט כאשר הוא מגיע לדובב אדם שקשור לחקירה או את החשוד. כך לדוגמא: חוקרים פרטיים שמבצעים חקירות בתוך עסק או חברה לגבי הונאה של עובד, יכולים להשתלב במסגרת תפקידם בחברה כעובדים חדשים לכאורה או כבעלי תפקידים אחרים ולדובב עובדים לשוחח עימם ולספר להם על פעולות לא תקינות המתבצעות בחברה. החוקר יכול להקליט את השיחות הללו והן אף ישמשו כראיה חוקית במידה ועובד כלשהו יוקלט כאשר הוא מודה במעשה חריג כלשהו או חושף מידע.

מה אפשר לגלות באמצעות האזנת סתר?

הקלטות סתר וכן האזנות סתר הן כלי חשוב ביותר במסגרת חקירות של חוקר פרטי והמטרה שלהם היא לאסוף מידע. כמובן שאין לבצע האזנה או הקלטה בלי להיות שותף באותה השיחה ולכן החוקר צריך לתכנן את הצעדים שלו על מנת שיהיה נוכח ומעורב בשיחות שיכולות להיות משמעותיות לחקירה שלו והוא מעוניין להקליט אותם. באמצעות הקלטות סתר והאזנות בתר החוקר יכול לחשוף ניסיון להעברת מידע סודי מעסק או חברה על ידי עובד, החוקר יכול לחשוף פעילות בלתי חוקית שמתבצעת על ידי עובדים בעסק, הוא יכול לחשוף בגידה על ידי דיבוב של האדם שחשוד בבגידה להודות בכך, כאשר הוא לא יודע שהוא עומד מול חוקר פרטי ועוד.

כמובן שיש לבחור מראש בחוקר פרטי אשר מכיר היטב את החוק הנוגע להקלטות סתר והאזנות סתר ומשתמש בכלים הללו בצורה תקינה וחוקית.

שתפו את המאמר: